Boya Badana Nasıl Yapılır?

boya badana nasıl yapılır

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Boya badana nasıl yapılır?

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası da boya badana işlemidir. Boya badana, her ne kadar işçilik gerektirse de kaliteli malzeme seçimi de yapılan işin kalitesine doğrudan etki edecektir.

Evde işyerinde boya badana yapmak isteyen ama boya badana nasıl yapılır diyenler için yazımızı hazırladık. Keyifli okumalar.

Teknoloji gelişti, evlerimiz değişti. Önceden kireç içine boya atarak yapılan badanaların yerine şimdi hazır sistemler geldi. En azından boyayı kendimiz yapmıyoruz.

İstediğimiz rengi boya firmasından talep edebiliyoruz. Haliyle her renk tonuna ulaşabiliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken durum ise yaşam alanlarınızda ferah ortam oluşturmaktır. Her rengin insan üzerinde etkilerini unutmayın.

Boya ve renkler hakkında bilgi almak için jotun web sitesine bakabilirsiniz.

Boya Badana yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Badana yaparken kullanacağınız ekipmanlar vardır. Fırça rulo yada boya püskürtme makineleri kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken konu ise, boyanın her koşulda damlayacağıdır.

Eşyaların korunması

O zaman bir takım önlemler almamız gerekiyor. Eğer evde boya yapacaksanız ve ev eşyaları var ise, eşyalarımızı evin ortasına toplamamız gerekmektedir. Üzerine hırdavat mağazalarında satılan naylonlardan almanız gerekecektir.

Zemin koruması

Zeminde boya kazımak istemiyorsanız zemin içinde aynı malzemeyi kullanabilirsiniz. İlla bu naylonu mu kullanacağız? Alternatif olarak gazeteleri birleştirerek zemine sabitleyebiliriz. Bu sayede kirliliği en aza indirgemiş oluruz.

Kesişim yerleri

Boya badana yaparken diğer bir konu da tavan ile duvar kesişim yerleridir. Buraları boyarken fırça kullanmanız yararınıza olacaktır. Kestirme fırçalar işinizi çözecektir. Eğer sınır köşelerinde boya rulosunu kaçırırım derseniz. O zaman da kağıt bantla şerit yapıp üzerinden boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tadilat işlemleri

Boya badana yaparken diğer bir detay ise duvarda tadilat gerektiren durum var mı yok mu bilmektir. Eğer tadilat gerektiren hususlar var ise, örneğin boya kalkması gibi bir durum varsa alçı ile buraları tamir etmeniz gerekecektir.

Alçı işlemi sonrasında duvara zımpara yapmak gerekecektir. Zımpara işleminden sonra boya yapılabilir. Aksi halde duvarınızda harita gibi bir görünüm olabilir. Bu da sizi rahatsız edecektir.

Kapı kenarları ve pencere kenarları

Belki de bir çok yerde görmüşsünüzdür. Kapıların üzerlerinde pervaz kısımlarında boyalar vardır. Boya yaparken hemen silinmediğinde sonradan çıkarmak çok zordur. Hele bir de panel kapıların oluğunu düşünürsek durum daha da zor.

Kapı ve duvar birleşim yerlerinde mutlaka kağıt bant kullanın. Temiz bir ortamımız olmasını istiyorsak bu hayati öneme sahip. Yine duvarla birleşim yerinde kestirme fırçalarını kullanabilirsiniz.

Boya badana nasıl yapılır?

Boya Badana Ustası Balıkesir

Şimdi önlemlerimizi aldığımıza göre badana yapmaya başlayabiliriz. Lakin bize lazım olan malzemeler vardır. Bu malzemeler nelerdir.

Boya Badana Malzemeleri

Boya

Eğer tavanlarınızı da boyayacaksanız tavan boyası almalısınız. İç cephe boyası.

Boya Badana Fırçası

Kestirme fırçası olarak kullanacaksınız. Rulonun ulaşamadığı yerleri kestirme fırçası ile ulaşacaksınız.

Rulo

Hem parmak rulo hem de büyük rulo kullanacaksınız.

Koruma naylonu

Orta kalınlıkta koruma naylonu kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz bu yöndedir.

Kağıt bant

Üzerine boya gelmesini istemediğiniz yerlere kağıt bant yapıştırmalısınız. Bu nedenle kağıt banda çok ihtiyacımız olacak.

Alçı

Tadilat gerektiren yerler için kullanacağız. Genellikle saten alçı kullanabiliriz.

Spatula

Alçı çekmemize yardımcı olacaktır. Yapılacak yerin büyüklüğüne göre spatula tercihi yapabilirsiniz.

Zımpara

Alçı yapılan yerlerin daha pürüzsüz olmasını sağlamak için zımparaya ihtiyacımız olacak. Malzemelerinizi alırken alçı temizlemek için kullanacağınızı söyleyin.

Merdiven

Ulaşamadığınız yerlere merdiven yardımı ile ulaşacaksınız. Boya badana yaparken merdiven de olmazsa olmazımız olacaktır.

Bez

Herhangi bir boya dökülmesi durumunda imdadımıza yetişecek olan bezdir. Acil müdahale ekibi gibi düşünün.

Boya Badana malzemelerimizi de aldığımıza göre şimdi başlayabiliriz.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Öncelikle duvarda tadilat gerektiren durumları tespit edip arından bu sorunları ortadan kaldıralım. Alçı çekip temizlemek gerekecektir.
Alçı çekilen yer kuruduktan sonra, zımpara işlemi gerçekleştirin.
Tadilat işi bittikten sonra boyanızı hazırlayın. Rulonuzu boyaya batırarak duvara uygulayın.
İlk kat boya bittikten sonra kestirmelerinizi yapabilirsiniz. Kestirme bittikten sonra ise ikinci katı atıp boya badana işlerinizi bitirebilirsiniz.

Boya badana yaparken dikkat edilecek hususlardan birisi de rulonun hareketidir. Her zaman yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirmelisiniz.

Boyaya başlamadan önce mutlaka boyada bir inceltme yapmalısınız. Aksi halde boya ruloya yapışacak ve duvarda dönmeyecektir. Bu durumda boya iz bırakacak ve duvarınızda boya izlerini göreceksiniz.

Boyayı duvara yedirebilmek için her 60 santimetrede bir geri dönüp bir kez daha boya üzerinden geçiniz.

İlk katı bitirdikten sonra kestirme gereken yerleri kestirme fırçası ile boyayın. Kestirme işleminiz bittikten sonra ikinci kat boya yapmaya başlayabilirsiniz.

Tüm işlemler bu kadar.

Boya badana nasıl yapılır? sorusunu kısmen anlatmış olduk.

Sorunsuz bir boya badana yapabilmek için ince detayları bilmek gerekiyor. Eğer ben yapamam, bu kadar uğraşamam derseniz o zaman bir boya badana ustası bulmanız yararınıza olacaktır.

İyi bir boya ustası hem temiz çalışır, hem de işini profesyonel şekilde teslim eder. Size kalan yaşam alanınızın keyfini çıkarmaktır.

Boya ustası seçerken, ustanızın temiz çalışma ilkesine uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Temizlik yaparken boya badana ustasını hatırlamayın.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir