Asma Tavan

asma tavan

Asma Tavan

Asma tavan uygulama açısından bir çok avantaja sahiptir. Farklı bir çok model yapılabilmekle birlikte modern dokular için son derece etkili olmaktadır. Ev dekorasyonu, ofis dekorasyonu, dükkan ve daha bir çok alanda yapılmaktadır.

Günümüzde yapılan çalışmalar sayesinde özellikle dekorasyon alanında birçok yenilik yaşanmıştır. Bu gelişmeler ile birlikte insanların daha kullanışlı alanlara sahip olması sağlanırken aynı zamanda son derece şık ortamların ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Bununla birlikte yaşam alanlarının kalitesi artmış ve insan yaşamının daha keyifli geçebilmesi içinde bir adım atılmış olmaktadır. İnsanlar, bulundukları alanın güzel ve eşsiz görünmesini istediğinden dolayı bu tür çalışmalara her zaman rağbet etmiştir. Bu çalışmalar özellikle dekorasyon alanında kendini daha net bir şekilde ortaya çıkarmış olmakla birlikte bu sayede birçok yeniliğinde yaşanması sağlanmıştır.

Bu yeniliklerle birlikte farklı model ve tasarım anlamında da birçok farklılık ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalarla ilgili olarak çok farklı sıralamalar ve uygulamalardan bahsedilebilmektedir. Özellikle ihtiyaca göre değişebilen bu çalışmalar arasından kendiniz için en uygun olanına karar vermeniz gerekecektir. Bununla birlikte bu çalışmaların başında ise “Asma tavan” çalışmaları ilk sırada yer almaktadır. Peki, bu asma tavan nedir? Şimdi sizlere asma tavan uygulamasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Asma Tavan Nedir?

Ev, iş yeri, ofis ya da diğer kullanım alanlarına uygulanabilen, alçıpan kullanılarak oluşturulan uygulamalardır. Bu uygulama sayesinde ortamın son derece güzel görünmesi sağlanmakla birlikte aynı zamanda daha kullanışlı olması da mümkündür. Asma tavanlar led ışıklı ya da ışıksız olarak da uygulanabilmektedir. Bu sayede uygulamanın sonunda ortamın ışıklandırılmasında da büyük değişikliklerin yaşanması sağlanmış olacaktır.

Asma tavanlar genellikle geniş tavanlı alanlarda tercih edilmektedir. Daha çok büyük alanlarda tercih ediliyor olması aynı zamanda bu alanlarda daha gösterişli olabilmesine bağlanmaktadır. Bu sayede büyük alanların boş gibi görünmesinin önüne geçilmekle birlikte aydınlatma sorunu da çözüme kavuşmuş olacaktır. Asma tavan uygulamalarında son dönemde aynı zamanda “Gergi tavan” uygulaması da kullanılmaktadır.

Gergi Tavan Nedir?

Gergi tavan, oldukça sıra dışı bir yapıya sahip olan bir uygulamadır. Genellikle asma tavan uygulamasıyla birlikte uygulanmaktadır. Bu uygulamayı yapabilmek için ilk olarak asma tavan çalışmasının yapılması gerekmektedir. Asma tavan çalışmalarının sonunda çeşitli renk ve dokularda olan uygulamalardır. Gergi tavan çalışmaları sayesinde hem değişik şekil ve manzaraların kullanılabilmesi hem de aydınlatmanın daha iyi yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Ağırlıklı olarak kare ve dairesel çalışmalar olarak kullanılan gergi tavanların diğer geometrik formlarda uygulanabilmesi de mümkündür.

asma tavan örneği

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavan çalışmaları oldukça zor ve pratik gerektiren uygulamalardır. Bu uygulamanın doğru bir şekilde yapılabilmesi için ustanın bu alanda yeterince deneyime sahip olması gerekmektedir. İyi bir asma tavan uygulamasının yapılabilmesi için ustanın ilk olarak dekorasyon aklının olması gerekmektedir. Bu konu oldukça önemli ve gerekli hususların başında yer almaktadır.

Ustanın, asma tavan uygulanacak alana hangi çeşit asma tavanın yapılmasının daha doğru olacağına karar verebilmesi gerekmektedir. Asma tavan yapımı aynı zamanda evin diğer bölümleriyle tamamen uyumlu olmalıdır. Eğer aradaki uyumun tam olarak ayarlanmamış olması, yapılan uygulamanın da gölgede kalmasına neden olabilecektir. Ayrıca bu uygulamanın tam anlamıyla başarıyla tamamlanabilmesi için de ustanın, bu çalışmalarla ilgili olarak çok pratik yapmış olması gerekmektedir. Pratik konusunda yeterince çalışma yapmayan bir kişinin çeşitli hatalara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Asma tavan çalışmaları için herhangi bir sayıda çeşit belirtebilmemiz mümkün değildir. Asma tavan modelleri, uygulanacak alanın boyutuna, şekline ve diğer unsurlarına bakılarak farklı modellerde yapılabilmesi mümkündür. Bundan dolayı da birçok farklı modelin ortaya çıkması sağlanmıştır.

Özellikle uygulama yapılacak olan alanın ebatlarına bağlı olarak oldukça farklı ve değişik modellerin ortaya çıkması mümkündür. Bundan dolayı ilk olarak sizin sahip olduğunuz alanın ebatlarının tespit edilmesi ve sonrasında hangi modelin uygun olup olmayacağıyla ilgili araştırma yapılması gerekecektir. Bununla birlikte genel kapsamda değerlendirilebilecek asma tavan çeşitleri olarak yaygın bir şekilde uygulanan modeller bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkün olacaktır;

 • Alçıpan Asma Tavan
 • Vektörel Asma Tavan
 • Metal Asma Tavan
 • Akustik Asma Tavan
 • Taşyünü Asma Tavan
 • Karolam Asma Tavan
 • Alüminyum Asma Tavan
 • Petek Asma Tava
 • Lamel Asma Tavan

Asma Tavan Malzemeleri Nelerdir?

Asma tavan malzemeleri, uygulamanın yapılabilmesi için gerekli olmakla birlikte herhangi birisinin eksik olması ya da kalitesiz bir ürünün kullanılması neticesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı kullanılacak malzemelerin oldukça titiz bir şekilde seçilmiş olması oldukça önemlidir.

 • Alçı levha
 • Galvaniz TC Profilleri
 • Galvaniz TU Profilleri
 • Ekleme Parçası
 • Dübel – vida
 • Çelik Dübel
 • Askı Çubuğu
 • Askı Maşası
 • Klips
 • Borazan Vida
 • Derz Bandı
 • Derz Dolgusu
 • Sarf Malzeme
asma tavan
asma tavan

Asma Tavan Nasıl Uygulanır?

Asma tavan uygulaması yapılırken belirli yöntemlerin sıralı bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Uygulamanın başlaması için ilk aşama olarak asma tavan ızgarasının doğru bir şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Bunun içinde, uygulamanın yapılacağı alanın ölçüleri doğru bir şekilde alınmış olmalıdır.

Bu ölçülerin doğru bir şekilde alınmasının ardından ızgaranın hazırlanma işlemine başlanacaktır. Hazırlanan ızgaranın montaj işlemleri ise oldukça zorlu bir süreçtir. Bundan dolayı özellikle bu alanda daha önce çalışmış olan personellerin bulunuyor olması, işin daha kolay bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede montaj işleminin de oldukça pratik bir şekilde tamamlanması sağlanacaktır.

Bu montaj işleminin sonrasında asma tavan led kısımlarının eklenmesi işlemine geçilecektir. Bu işlem sırasında montaj işlemi tamamlanmış olan ızgaranın iç kısımlarına led ya da spot gibi aydınlatma gereçlerinin kurulumu gerçekleştirilmektedir.

Bu işlemin de tamamlanmasının sonrasında ızgaranın üzerine alçıpan uygulaması yapılarak kapatma işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamada eğer aynı zamanda gergi tavan uygulaması yapılacaksa o zaman buna göre bir çalışma şekli ortaya çıkar. Özellikle alçıpan ile kapama işlemi yapılmadan gergi tavan uygulamasına başlanır.

Bu uygulama tamamen standart bir asma tavan için gerekli olan adımlardır. Bazı durumlarda bu kriterlerde çeşitli değişikliklerin yaşanması mümkündür.

Asma Tavan Banyo

Asma Tavan Banyo Uygulamaları

Asma tavan uygulamaları sadece yaşam alanlarında değil aynı zamanda banyo gibi muhtelif alanlar içinde uygulanabilmektedir. Asma tavan banyo uygulaması sayesinde özellikle değişik bir ortama ve dekorasyona sahip olmanız mümkün olacaktır. Bununla birlikte banyonuzun daha şık bir görüntüye sahip olmasını sağlamış olursunuz. Banyo için uygulanan asma tavanların aynı zamanda aydınlatma konusunda da birçok avantaj sağladığı bilinmektedir. Bundan dolayı yapılan çalışmalar sayesinde bu sorunla ilgili olarak da çalışmalar yapılmış olacaktır.

Asma Tavan Fiyatları

Asma tavan için fiyat belirlenebilmesi için birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler çok farklı boyutlara neden olabileceğinden dolayı kesin bir fiyat aralığı ifade etmek mümkün değildir. Asma tavan fiyatları incelendiğinde her alan için farklı şekilde fiyatlandırmanın yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu durum alanın boyutlarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte aynı zamanda kullanılacak malzemenin yapısına ve kalitesine göre de farklılık gösterecektir.

Bundan dolayı net bir fiyatın ortaya çıkabilmesi için ustanın, asma tavan uygulamasını yapacağı alana gelerek gerekli ölçümleri yapması gerekmektedir. Bununla birlikte kullanılacak olan malzemelerin ve özel isteklerin de belirlenmesi gerekecektir. Ayrıca asma tavan uygulamasının sonrasında gergi tavan yapılmasını istemeniz de fiyata etki edecektir.

Asma tavan modelleri için pinterest sayfamıza bakabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir