Asma Tavan Uygulamaları

Asma tavan uygulamaları

Asma Tavan Uygulamaları

Asma tavan uygulamaları hayatın bir çok alanında kullanılmaktadır. Ev ve ofis dekorasyonlarında mimarların tercihi olduğu kadar kullanıcının da tercihi pozisyonundadır.

İnsanlar yaşadıkları ortamların güzel görünmesi için birçok çalışma yapmaktadır. Bu çalışmalar genel anlamda ele alındığında “dekorasyon çalışmaları” olarak kısaca özetlenebilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde yaşam alanlarının daha güzel ve dekoratif görünmesini sağlarken aynı zamanda yaşam kalitesinin de artmış olduğu gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmalar için birçok farklı uygulamanın yapılabileceğini söyleyebiliriz. Özellikle kullanım şekilleri ve alanın boyutlarına bağlı olarak birbirinden farklı fikirlerin ortaya çıkması mümkün olacaktır. 

Bununla birlikte dekorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için belli oranlarda maddi kaynak ayrılması gerekmektedir. Bu işlerin yapılabilmesi ve yapılan işlerin de kaliteli olabilmesi için ilk olarak ayrılmış olan maddi kaynağın boyutu önemli olacaktır. Bu aşamada çok farklı fikir ve uygulamadan bahsetmek mümkün olacaktır. Özellikle çok yüksek maddi kaynaklara sahip değilseniz ya da dekorasyon için yüksek miktarlarda ödeme yapmak istemiyorsanız “kartonpiyer uygulama“seçeneğini tercih etmeniz uygun olacaktır.

Kartonpiyer Asma Tavan Uygulaması Nedir?

Kartonpiyer, uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde alçıdan üretiliyordu. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık “strafor” ismi verilen bir köpük malzemeden üretilmektedir. Bu uygulama, oldukça kullanışlı ve ekonomik olarak uygun olduğundan dolayı halk arasında hızlı bir şekilde yayılmıştır. Günümüzde kartonpiyer uygulamasının yapılmadığı alanlar, yok denilecek kadar azdır. 

Kartonpiyer uygulamasının tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise ortama sağladığı güzel görüntüdür. Oldukça güzel bir görünüme sahip olmakla birlikte dekorasyon alanında bir devrim niteliğinde kabul edilmektedir. Özellikle yüzde 95’i hava olduğundan dolayı da herhangi bir ağırlıktan söz etmemiz mümkün olmayacaktır. Oldukça hafif olan kartonpiyer, istenilen yere taşınma ve uygulanma noktasında da kolaylık sağlar.

Alçıpanın Kartonpiyerden Farkı Nedir?

Kartonpiyer modelleri, çok farklı şekillerde olmakla birlikte oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Köpük kartonpiyerin alçı kartonpiyerden görünüm ya da dekorasyon anlamında herhangi bir farklı yoktur.

Köpük kartonpiyer, alçıya göre daha hafif olduğundan dolayı daha pratik bir uygulama alanına sahiptir. Ayrıca daha sağlıklı ve dayanıklıdır. Bundan dolayı çok uzun yıllar kullanılması mümkündür. Bununla birlikte ekonomik olarak da daha cazip olduğundan dolayı daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede herkes tarafından da kullanılması mümkündür.

Asma Tavan Uygulamaları Montaj İşlemleri Oldukça Kolaydır

Uygulanacağı yere yapıştırılarak kolay bir şekilde montajı yapılabilir. Çok hafif olduğundan dolayı pratik bir şekilde montaj işlemi tamamlandıktan sonra bir daha düşme riski oluşturmaz. Oldukça hafif olduğundan dolayı düşme riski sıfıra yakın olsa da herhangi bir düşme ihtimalinde bile yaralanmaya neden olmayacak kadar hafif olduğundan dolayı herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Dilediğiniz Renge Boyayın

Kartonpiyer uygulamasını dilediğiniz renge boyama imkanını da elde etmiş olacaksınız. Özellikle plastik boya kullanarak istediğiniz renge sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle ana renk olarak beyaz olarak üretilen kartonpiyer, bu renk tonuyla her ortama kolaylıkla ayak uydurabilmektedir. Özellikle uygulandığı alanda ki ambiyansın daha iyi bir şekilde ortaya çıkması için, dilediğiniz renge boyanması da mümkündür. Bu sayede hem alana hem de alanda bulunan mobilyalarla tam bir uyum içinde olacaktır. 

asma tavan uygulamaları
asma tavan uygulamaları

Asma Tavan Uygulamaları Hangi Alanlarda Kullanılır?

Asma tavan uygulamalarından olan kartonpiyer, istenildiği şekilde imal edilebileceğinden dolayı birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Hafif, sağlam, dayanıklı ve kullanışlı yapısı sayesinde oldukça pratik bir uygulama olan kartonpiyer, genellikle lamba göbeği uygulama ve duvar köşeleri için uygulanmakla birlikte odanın tüm bölümlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca toplum arasında genellikle perde ve kornişlerin önüne uygulanarak, o alanda ki çirkin görünümün de önüne geçilmektedir. Bu sayede perdenin bağlantı noktası olan kornişlerin ortaya çıkardığı kötü görünüm izole edilerek çok daha dekoratif bir görüntü elde edilmiş olursunuz. 

Kartonpiyer Nasıl Yapıştırılır?

Kartonpiyer uygulamasının kolay ve pratik bir şekilde yapılabiliyor olması, herkesin bu işi yapabileceği anlamına gelmez. Özellikle bu alanda yeterince deneyime sahip olan bir ustaya ihtiyacınız olacaktır. Bir usta tarafından yapılmayan uygulamaların çeşitli sorunlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Uygulamayı yapacak kartonpiyer ustası ise şu adımları izleyecektir;

1- Usta yapıştırma işlemine ilk olarak köşe kısımlardan başlayacaktır. Bunun için kartonpiyerin sahip olduğu yükseklik ölçülerek bunun yarısı kadar ölçü kesilecek yerden hizalanır ve dışarı doğru olacak şekilde kesme işlemi yapılır.

2- Tavandan başlayarak tabana doğru 12 cm’lik kısım belirlenerek işaretlenir ve bu kısım kurşun kalem yardımıyla birleştirilir.

3- Kornişin bulunduğu konumdan ise bitim kısmından itibaren kartonpiyer uygulamasının montajının yapılacağı kısma doğru olacak şekilde 2 cm’lik işaretleme yapılarak çizgiler birleştirilir.

4- İşaretleme işlemi bittikten sonra yapıştırma işlemine başlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kartonpiyerin alt kısmına yapıştırıcıyı sürmeniz gerekecektir. Yapıştırıcı sürüldükten sonra işaretleme yaptığınız alandan itibaren yapıştırmaya başlayın.

5- Yapıştırma işlemi sırasında özellikle malzemelerin birleşim noktalarından aynı hizaya gelmesi konusunda oldukça dikkatli olun.

6- Yapıştırma işleminin tamamlanmasının ardından kuruma süreci başlayacaktır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra ise sünger kullanarak ek yerlerin temizlenme işlemlerini yapın.

Asma Tavan uygulamaları

Asma Tavan Uygulamaları

Kartonpiyer uygulamasında kullanılacak malzemeler nelerdir?

Kemer uygulama ve tavan çıtaları başta olmak üzere yapacağınız tüm kartonpiyer uygulamalarında kullanabileceğiniz belli başlı malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemelerin temin edilmesi aynı zamanda uygulamanın da kolay bir şekilde yapılabilmesine imkan sağlayacaktır. Bu sayede uygulamanın daha rahat ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlamış olursunuz.

Köpük kartonpiyeri uygulamadan önce ihtiyacın olabilecek malzemeler şunlardır;

  • Metre
  • Spatula
  • Yapıştırıcı
  • Kurşun kalem
  • Sünger
  • Maket bıçağı

Stropiyer Uygulaması Nedir?

Stropiyer uygulama işlemi, genel anlamda bakıldığında kartonpiyer uygulamasıyla aynıdır. Özellikle görünüm ve kullanım açısından farklı değildir. Stropiyer uygulaması, polreten köpükten yapılmış uygulaması kolay kartonpiyerin alternatifidir. Oldukça kullanışlı olmakla birlikte çok farklı stropiyer modelleri bulunmaktadır. Bununla birlikte uygulanması açısından da kartonpiyerden farklı değildir. Bu uygulama için kartonpiyer için yapılacak işlemleri tak

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir