Alçıpan Tv Ünitesi

Alçıpan TV Ünitesi

Alçıpan TV ünitesi

Günümüzde alçıpan tv üniteleri uygun maliyeti, kullanım kolaylığı, tasarımdaki sonsuzluğu sebebiyle kullanılmaktadır. Ev dekorasyonu, ofis dekorasyonlarında sıklıkla karşımıza farklı alçıpan tv ünitesi modelleri çıkıyor. Dekoratif ve kolay uygulanabilir olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Ev ya da iş yeri fark etmeksizin insanların en fazla zaman geçirdiği alan, televizyonun bulunduğu kısımlardır. Evde yaşam alanı olarak kullanılan ve insanların bir araya gelmesine vesile olan televizyonlar, aynı zamanda odanın en güzel yerinde durmaktadır. Televizyonun hayatımıza girdiği ilk dönemlerden beri çok fazla ilgi görmesi ve insanların vakitlerinin büyük çoğunluğunu karşısında geçiriyor olması aynı zamanda onları çok değerli kılmaktadır.

Bununla birlikte evin en güzel yerinde bulunduklarından dolayı aynı zamanda bulundukları alanların da farklı şekillerde tasarlanması istenmektedir. Günümüze kadar çok farklı biçimlerde gelişen bu süreç önceleri TV sehpalarıyla sağlanırken şimdi Alçıpan TV ünitesi kullanılarak bir üst boyuta taşınmıştır.

Alçıpan Tv Ünitesi Nedir?

Alçıpan tv ünitesi, televizyonların olduğu alanın alçıpan kullanılarak oluşturulan nişler yardımıyla daha güzel, modern, dekoratif ve kullanışlı hale getirilmesi durumudur. Özellikle ilk dönemlerde aynı çalışmalar mobilyalar kullanılarak yapılmaktaydı. Fakat alçıpan kullanılarak yapılması daha ekonomik olduğundan dolayı daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca mobilyaların çok ağır olması, yer kaplaması ve gösterişsiz olması da bu duruma etki etmiştir.

alçıpan tv ünitesi
alçıpan tv ünitesi

Alçıpan TV Ünitesi Malzemeleri

Alçıpan TV ünitesi için gerekli olan birçok malzeme bulunmaktadır. Genellikle seçilen modellere göre malzeme temini yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle farklı tasarımlara sahip olan TV üniteleri için farklı malzemelerin gerekli olabileceği bilinmelidir.

Biz şimdi sizlere standart bir alçıpan TV ünitesi yapımında gerekli olabilecek malzemelerin listesini vereceğiz. Sizlerde bu malzemelerin teminini yaparken aynı zamanda farklı uygulamalar için gerekli olabilecek malzemeleri de tedarik edin. Ayrıca birçok TV ünitesinde aydınlatma gereçleri de kullanılacağından dolayı bu malzemelerin de tedarik edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

 • Alçıpan 
 • Alçıpan profilleri (alüminyum)
 • Matkap + matkap kiti
 • Elektrikli Matkap
 • Tornavida
 • Çekiç
 • Bant
 • Esnek köşelikler
 • Zımpara kağıdı
 • Metre
 • Eşitlikçi, cetvel ve civa terazi (Mümkünse lazer)
 • Çalışma eldivenleri
 • Profil kesme makası

Alçıpan TV Ünitesi Nasıl Yapılır?

Alçıpan TV ünitesi nasıl yapılır” akıllara en fazla takılan sorular arasındadır. Şimdi sizlere bu sorunun cevabını verirken sizlerde kendiniz için hangi TV ünitesi modelinin uygun olabileceğine karar vermeye çalışın.

1- İlk olarak hangi model TV ünitesi yapılacağına karar verilir. Bunun için en önemli şey ise uygulamanın yapılacağı alandır. Bu alana uygun olacak şekilde çalışmaların yapılabilmesi için modeller belirlenerek arasından karar verilir.

2- Bunun sonrasında gerekli olan malzemeler temin edilir. Bu malzemelerden herhangi birisinin eksik olması halinde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

3- TV ünitesi yapılacak alanda ilk olarak televizyonun nerede duracağına karar verilir ve sonrasında yapılmak istenen ünite modeli kurşun kalemle taslak olarak duvara çizilir. Bu çizim hem ünitenin nasıl görüneceğiyle ilgili fikir verir hem de deliklerin yerlerini belirlemenizde yardımcı olacaktır. Çizim sırasında doğru bir şekilde çizmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Özellikle bu işlem sırasında büyük cetveller ya da lazer kullanılabilir. 

4- Alüminyum profilleri istediğiniz ünitenin boyutlarına göre keserek hazır hale getirin. Daha sonra bu profilleri kurşun kalemle çizdiğiniz yere sabitleyin. Sabitleme işlemi için matkap kullanabilirsiniz. Bu arada vidalama işlemlerini 30 cm aralıklarla yapmanız yeterli olacaktır.

5- İlk profilin montajının ardından bunu diğer profiller için merkez olarak kullanın ve ona göre hizalayarak diğer profillerin geleceği yerleri işaretleyin.

6- Tüm profilleri duvara sabitledikten sonra ana iskeletin oluşmasını sağlamış olursunuz. Bu arada TV kablolarının arka taraftan rahatlıkla çıkarılabilmesi için profillerin uygun yerlerini eğerek çıkış yolu oluşturabilirsiniz.

7- TV ünitesinin şekline göre profilleri yerleştirerek gerekli durumlarda genişletme işlemleri yapabilirsiniz. Bu durum televizyonun etrafında daha güzel bir görünüm elde edilmesine yardımcı olacaktır.

8- Bunun sonrasında profiller arasında bir bağlantı yaparak destek oluşturabilirsiniz. Bunun için iki ana profil arasına yeni bir parça keserek destek sağlaması için ikisini birleştirebilirsiniz. Bu sayede daha sağlam bir yapıya sahip olacaktır. 

9- Bu işlemin sonrasında alçıpanların montajına geçilecektir. Fakat bu montajın başlamasından önce profilleri tekrar kontrol ederek sağlam olduklarından emin olmalısınız. Hatta çok fazla baskı uygulamadan profilleri kontrol edebilirsiniz. Eğer sağlam olduklarına kanaat getirirseniz o zaman alçıpan montaj işlemlerine başlayabilirsiniz.

10- Tüm alçıpanları bu şekilde montaj etmeye devam edin. Bu sırada birisinden yardım almanız daha çabuk vidalamanıza yardım edeceğinden dolayı işiniz bir hayli kolaylaşacaktır. 

11- Bu işlemin tamamlanmasının sonrasında montaj işlemleri neredeyse tamamlanmış olmakla birlikte artık yapmak istediğiniz üniteyi de net bir şekilde görebilirsiniz. Daha sonra derz dolgu yardımıyla ünitede bulunan çatlak, delik ya da engebeli olan kısımlar tamamen düz bir zemin elde edilene kadar işleme tabi tutulur. Bu işlemin sonrasında derz dolgunun kuruması için en az bir gece beklenir.

12- Yeterince bekledikten sonra tüm alçıpan yüzeyini zımparalayarak tamamen pürüzsüz ve düz bir alan elde edin.

13- Bu işlemin sonrasında ise alçıpan tv ünitesi modelleri arasından hangisine karar verdiyseniz ona uygun olarak televizyon kablolarının geçebileceği delikleri açmalısınız. Bunun için matkabın ucuna uygun bir uç takarak işleme devam edebilirsiniz.

14- Son kısım olarak da boyama işlemine geçilir ve işlem tamamlanır.

Alçıpan TV Ünitesi Avantajları

Alçıpan TV ünitesi avantajları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle ilk olarak evinizin daha modern bir yapıya kavuşmasını sağlamış olacaksınız. Bununla birlikte çok şık bir televizyon köşeniz olacak ve evinizin dekorasyon anlamında büyük bir ihtiyacını da halletmiş olacaksınız. Özellikle evlerde ya da iş yerlerinde dekorasyon çalışmaları için yüklü miktarda harcamalar yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, bu şekilde uygulanacak olan TV ünitesi çalışması sayesinde büyük oranda bu ihtiyacın ortadan kalkmış olması sağlanacaktır.

Alçıpan TV ünitesi, evin merkezinde olabileceği gibi diğer odalarında da uygulanabilir. Burada önemli olan odaların bu işlem için uygun olmasıdır. Bununla birlikte yaptırmak istediğiniz modelin odanıza da uygun olması gerekmektedir. Uygulamanın tamamlanmasının sonrasında ardından çok şık ve modern bir köşeye sahip olmakla birlikte aynı zamanda farklı kullanım alanlarını da sahip olacaksınız.

Alçıpan TV ünitesi yapımı sırasında birçok niş alanının da oluşturulabileceği göz önünde bulundurulursa özellikle küçük ojelerin sergilenebilmesi için büyük bir fırsat yakalamış olacaksınız. Ayrıca bu ünitelere gerekli aydınlatma gereçleri uygulanarak ihtiyacınız olan ışıklandırma sistemini de bu şekilde tamamlamış olursunuz.

Alçıpan TV ünitesi fiyatları

Alçıpan TV ünitesi fiyatları konusunda kesin bir ifade kullanmak yanlış olacaktır. Özellikle alçıpan TV ünitesi yapılmadan önce ölçülerin alınması ve hangi malzemelerin kullanılacağı ile ilgili bir liste yapılması gerekecektir. Bununla birlikte ünite için gerekli olan birçok malzemenin farklı kalitelerde temin edilebilmesi mümkündür. Bu durumda fiyatın değişkenlik göstermesine neden olacaktır.

Ayrıca ünitede çeşitli aydınlatma gereçlerinin kullanılmasını talep edeceğiniz için bu tür gereçlerin kullanımı da fiyatı etkileyecektir. Bu noktada net bir fiyat belirleyebilmek için ilk olarak yaptırmak istediğiniz odanın boyutları ve burada kurulacak olan ünitenin taslağının çizilmiş olması gerekecektir. Bunun sonrasında daha rahat bir fiyatlandırma yapılabilir.

Daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz. https://dokuyapıdekorasyon.com

Pinterest sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

3 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir