Alçıpan Niş

Alçıpan niş uygulama

Alçıpan Niş

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan niş, alüminyum profiller kullanılarak duvarda bir iskeletin oluşturulmasının ardından bu alana alçıpanların yerleştirilmesiyle ortaya çıkan alçıpan dekorasyon çalışmalarıdır.

Niş yapımı sırasında duvarda inşa edilen iskelet tabaka üzerinden gidilerek alçıpanların kullanımıyla birlikte çok güzel bir görüntüye sahip olması sağlanmaktadır.

Özellikle alçıpanlara karşıdan bakıldığında pencere gibi küçük odacıklar oluşturulmaktadır. Bu odacıklar çok derin olmamakla birlikte küçük objelerin sergilenebilmesi için uygun alanlardır. Ayrıca niş oluşturulurken bu alanlara led ya da spot aydınlatma gereçleri kullanılarak çok güzel bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır.

Son dönemde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması aynı zamanda dekorasyon anlamında çok güzel ve değişik stillerin uygulanabiliyor olmasına bağlıdır. Bu tür çalışmaların farklı amaçlar için kullanılması mümkündür. Mesela odanızda kör ve kullanılmayan bir alan bulunuyorsa oraya alçıpan niş uygulaması yaptırarak kullanabilirsiniz. Belki bir şeyler koymak için fazla küçük olabilir ama en azıdan aydınlatılması sayesinde şık bir görünüme sahip olmakla birlikte sizin için kıymetli olan küçük objelerin sergilenmesi için değerlendirilebilecek alanlar ortaya çıkmış olacaktır.

Kitaplık, raf, şömine ya da vitrin olarak kullanılabilmesi mümkün olan nişler, aynı zamanda alçıpan niş TV ünitesi olarak da kullanılabilmektedir. Özellikle son dönemde bu tür bir kullanım için oldukça fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Alçıpan nişlerin ortaya çıkarmış olduğu zarafetle birlikte televizyonun da yerleştirilmesiyle evinizde çok muhteşem bir alanın oluşturulmasını sağlamış olacaksınız. 

Tecrübe Çok Önemlidir

Niş dekorasyonu, tecrübe ve deneyim isteyen bir çalışma olacağından dolayı tek başınıza yapmanız zor olacaktır. Bunun için mutlaka bir profesyonel destek almayı ihmal etmemelisiniz. “Alçıpan niş nasıl yapılır” sorusuna geçmeden önce bu konuyla ilgili mutlak manada profesyonel bir kişiden yardım aldığınızdan emin olmalısınız.

Niş yapımı sırasında yapılacak ufak hatalardan dolayı büyük problemlerin ortaya çıkması mümkündür. Özellikle bu tür uygulamalarda ölçü almak oldukça önemli olduğundan dolayı çok küçük hesap hatalarına bağlı olarak, uygulanan işin tamamen heba olması da mümkün olacaktır. Ustaların bu işe yıllarını vermeleri ve bu konuyla ilgili her geçen gün kendilerini geliştirerek yeni uygulamalar geliştirmeleri sayesinde hızlı, pratik ve kullanışlı olarak hayatımızda yer alan alçıpan niş uygulamaları, gelişigüzel yapıldığı takdirde büyük hayal kırıklığına neden olabilecektir.

Özellikle günümüzde birçok şeyin İnternet’ten video izlenerek yapılmaya çalışılması, bu çalışmalarında yapılabileceği anlamına gelmeyecektir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için gerekli olan tecrübe ve el yatkınlığının oldukça önemli olmasından dolayı, hayatında ilk defa alçıpan niş yapacak olan birisinin bu işi kotarması mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte harcanan zaman, emek ve para da ziyan olmuş olacaktır. Bundan dolayı niş yaptırma kararı aldıktan sonra kendi başınıza sadece, hangi nişin uygun olabileceği ile ilgili kararlar almanız daha sonrasında ise bu işin başarılı bir şekilde inşa edilmesini bu işin ustalarına bırakmanız sizin için daha doğru bir karar olacaktır.

Alçıpan Niş Nasıl Yapılır?

Alçıpan niş kullanımı özellikle dar mekanlarda daha geniş bir kullanım imkanı sunarak mekandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca insanların hayalini kurduğu dekorasyon çalışmalarını da bu şekilde yapabilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle yaşam alanlarınızda bulunan ve boşluk gibi duran alanların niş olarak kullanılmasına izin verirseniz çok egzotik ortamların oluşmasını sağlamış olursunuz.

Bu uygulamalar aynı zamanda dekorasyon anlamında sizin daha özgün ve özgür bir yapıda olduğunuzu ortaya çıkartacaktır. Niş uygulaması için yapmanız gereken ilk şey bir planlama yapmak ve hayalini kurduğunuz niş modelini bir boş kağıda çizim yapmaktır. Bunun ardından nişin uygulanacağı bölgeye, taslak olarak kağıda çizdiğiniz modeli silinebilir bir kalemle ya da kurşun kalem yardımıyla çizmelisiniz.

Bunun sonrasında ise herhangi bir aksilik görünmüyorsa uygulama aşamasına geçilebilir. Niş çalışmalarının ortaya çıkması için galvaniz profillerin kullanılması gerekmektedir. Esnek ve dayanıklı olmasından dolayı oldukça kullanışlı olan bu profiller aynı zamanda hafif olduklarından dolayı kolaylıkla uygulanabilir. Montaj aşamasına geçilirken, bu alüminyum profillerin ölçülere uygun bir şekilde kesilmesi gerekmektedir.

Alüminyum profillerin ölçülere uygun olarak kesilmesinin ardından bir matkap yardımıyla bu profillerin daha önceden duvara çizilen alanlara montajı yapılacaktır. Bu profillerin tamamen duvara montaj işlemi yapıldıktan sonra, genel anlamda nişin tamamlanmış olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun ardından yine ölçülere uygun olarak hazırlanmış olan alçı levhalar profillerin belirlenen noktalarını montaj yapılır. Montaj esnasında eğer nişin bulunduğu bölümde herhangi bir aydınlatma gereci kullanılacaksa onun için gerekli olan tesisatında çekilmesi gereklidir. Bunun için gerekli olan elektrik tesisatının çekilmesinin ardından uygun bölümlere matkap yardımıyla ışıklandırmalar için delikler açılır.

Alçıpan Niş Uygulaması

Alçıpan Niş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Alçıpan niş hangi alanlarda kullanılır” sorusuna cevap vermemiz oldukça zordur. Çünkü bu tür uygulamaların belirli ortamlarda kullanılabilme zorunluluğu yoktur. Dilediğiniz yere ya da köşeye uygulamanız ve orada kullanmanız mümkündür. Genellikle kullanım amaçlarına bağlı olarak daha çok antre, oturma odaları ve misafir odaları gibi alanlarda kullanıldığı bilinmektedir.

Bununla birlikte çocuk odası, yatak odası ve banyo gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Antre, oturma odası ve misafir odaları gibi alanlarda kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi bu alanların çok sık kullanılıyor olmasıdır. Genellikle süs eşyalarının kullanılabilmesi için, kitapların yerleştirilebilmesi için ya da televizyon ünitesi olarak kullanabilmek için uygulanmaktadır. Bu gibi kullanım amaçlarının olmasından dolayı daha çok bu alanlarda görülmesi normaldir.

Özellikle yatak odası kullanımları da son günlerde yaygınlaşmaktadır. Özellikle yatak başının denk geldiği duvara uygulanan niş çalışmasının, orta kısmına eklenecek olan duvar kağıdı ve ışıklandırmalar sayesinde çok dekoratif bir görüntüye sahip olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte orta kısma eklenecek olan çok güzel bir tablo yardımıyla daha egzotik bir ortamın ortaya çıkması sağlanabilir.

Kısacası niş uygulaması, duvarın olduğu her yerde kolaylıkla uygulanabilecektir. Bu uygulama için çok fazla detay ve çalışma gerekmeyeceğinden dolayı hızlı ve pratik bir şekilde kullanıma hazır hale gelebilecektir.

Alçıpan Niş Modelleri

Alçıpan niş modelleri, sayısız denebilecek kadar çoktur. Özellikle sizin sahip olduğunuz alanın durumuna göre farklı niş çalışmaları yapılabilmektedir. Bu çalışmalar, bulunan alanın yapısına göre şekillenebildiğinden dolayı herhangi bir kalıbın oraya uygulanması imkansız olacaktır. Bununla birlikte genel çerçeveleri üzerinden çeşitli niş çalışmalarını uygulayabilmeniz mümkün olacaktır.

Özellikle büyük mekanlarda uygulanan niş çalışmaları daha küçük ölçekli mekanlar içinde küçültülerek kullanılabilir. Bununla birlikte bazen niş modellerinin küçük ölçekli mekanlarda uygulanabilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yerine kendi mekanınıza uygun olarak yeni bir niş uygulaması yapmanız daha doğru bir karar olacaktır.

Alçıpan niş tv ünitesi ya da alçıpan nişlerde renk tonu, aydınlatma estetik açıdan önemlidir.

Alçıpan niş tv ünitesi

Bu konuyla ilgili profesyonel destek alabileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden araştırmalar da yaparak çeşitli görsellerden fikir alabilirsiniz. Bununla birlikte görseller üzerinden beğendiğiniz niş çalışmalarını, birleştirerek kendi tasarladığınız yeni bir modeli de ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem alana uygun bir niş uygulamasının yapılabilmesi mümkün olacak hem de özgün bir çalışmaya sahip olacaksınız. Bununla birlikte dekorasyon çalışmalarınız noktasında da oldukça önemli bir adım atarak ilerleyen çalışmalar için kendinize güveninizin gelmesini sağlayacaksınız.

https://dokuyapidekorasyon.com/doku-yapi-dekorasyon-iletisim/ adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

One Response

  1. Alçıpan niş uygulamalarının bu kadar güzel olacağını tahmin etmezdim. Anlatımınız çok iyi olmuş ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir