Alçıpan Duvar Kaplama

alçıpan duvar kaplama

Alçıpan Duvar Kaplama

Alçıpan duvar kaplama işlemleri son dönemde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde çok az malzeme kullanılarak çok büyük faydalar sağlanabilmektedir. Alçıpan dekorasyon işlemlerinde duvar kaplama çok daha estetik durmaktadır.

Pratik olması ve hızlı bir şekilde uygulanabiliyor olması da çok tercih edilmesinin sebepleri arasındadır. Her alanda kullanılabilir olması ve ekonomik çözümler sunması sayesinde günümüzde her alanda karşılaşmamız mümkündür. Sizlerde bu uygulamayı yaptırarak daha konforlu bir hayata adım atabilirsiniz.

Alçıpan duvar kaplama alçıpan çıta uygulaması
Alçıpan duvar kaplama Alçıpan çıta uygulaması

Alçıpan Duvar Kaplamada Nelere Dikkat Edilmeli?

Alçıpan duvar kaplama işleminin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ilk olarak bu uygulamanın yapılacağı yerin özelliklerinin biliniyor olması gerekmektedir. Eğer bu özellikle göz önünde bulundurulmadan gelişi güzel çalışmalar yapılırsa ilerleyen aşamalarda yeterince verim alınamayacağı gibi aynı zamanda çok daha kötü sonuçların ortaya çıkması mümkündür.

Alçıpan duvar kaplama uygulamasının yapılacağı yerin nemli ya da kuru olması veya soba, kalorifer ya da ocak gibi ısı yayan şeylerin yakınında olması gibi değişik kriterler göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Tüm bu durumların varlığı, kullanılacak alçıpanın tercihini değiştireceğinden dolayı dikkatli hareket edilmelidir. Genellikle piyasada dört çeşit alçıpan kullanılmaktadır. Bunlar;

 1. Standart alçıpan
 2. Suya dayanıklı alçıpan
 3. Yangına dayanıklı alçıpan
 4. Yangına ve suya dayanıklı alçıpan

1- Standart alçıpan:

a- Nefes alan bir malzeme olarak üretimi yapıldığından dolayı alandaki nemin dengelenmesini sağlar ve sağlıklı bir ortamın elde edilmesine yardımcı olur. 

b- Standart alçıpanın yalıtım malzemeleriyle birlikte kullanılması aynı zamanda ses ve ısı yalıtımında yardımcı bir öge görevi görecektir.

2- Suya dayanıklı alçıpan:

a- Standart alçıpan ile aynı özelliklerini taşır.

b- DIN (Almanya inşaat standardı) 18180’e göre suya dayanıklılığı daha fazladır.

c- Ağırlığının %10’u kadar su emme özelliği bulunmaktadır.

3- Yangına dayanıklı alçıpan:

a- Standart alçı levhanın özelliklerini taşır.

b- Yangına karşı daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

c- TS 1263 de belirlenen standartlara göre B1 sınıf zor alevlenici bir yapı malzemesidir.

d- Direk aleve maruz kaldığında DIN 18180’e göre 20 dakikadan fazla dayanma süresi vardır.

4- Yangına ve suya dayanıklı alçıpan:

a- Suya dayanıklı ve yangına dayanıklı olan alçıpanların özelliklerini bir arada taşımaktadır.

Alçıpan Duvar kaplama
Alçıpan Duvar kaplama bitmiş hali

Alçıpan Duvar Giydirme Özellikleri

Ev dekorasyonu konusunda Alçıpan duvar giydirme uygulaması sayesinde birçok avantaj elde etmiş olacaksınız. Özellikle yukarıda sıralanan alçıpanların tamamında fabrikada yapılacak olan çalışmalar neticesinde desenli olarak da imal edilebilme özelliği bulunmaktadır. Bu sayede göze daha hoş görünen alanların ortaya çıkmasını da sağlamış olacaksınız.

Tuğla, betonarme, brüt beton, briket, taş vb. malzemelerden oluşan duvarlara uygulanabilmesi mümkün olduğundan dolayı hemen hemen her alanda kolaylıkla tercih edilebilecektir. 

Genellikle kullanımda olan duvarların restorasyonu sırasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sayede duvarların tamamen yeni bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte tesisat, borular, gider ya da diğer kabloların oluşturduğu çirkin görüntülerin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Özellikle topluma açık olan sinema, otel, market, AVM ve hastane gibi alanlarda çok sık kullanılmaktadır. Bu sayede göze çirkin görünebilecek alanların ortadan kaldırılması mümkündür. Bununla birlikte mekansal tasarımlar sırasında da sıklıkla tercih edilerek güzel tasarımların ortaya çıkmasını sağlar.

Tüm işlemlerin bitmesinden sonra boya badana yaparak güzel bir görünüm sergileyebilirsiniz. İyi bir boya ustası sorununuzu çözecektir.

Günümüz şartlarında ısı yalıtımının ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı özellikle eski yapılarda uygulanmadığı için sıfırdan ısı yalıtımı yapılmaktadır. Alçıpan duvar giydirme uygulaması sayesinde ısı yalıtımına da katkı sağlanmış olacaksınız. Özellikle yapılan ısı yalıtımının yeterli olmadığı ya da eksik olduğu alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu sayede tamamen doğal bir yalıtım elde edilerek katkıda bulunacaktır. 

Uygulandığı alanlarda aynı zamanda doğal bir ses yalıtımı hizmeti verir. Binaların dışına ya da yan yana hizmet veren iki işletmenin arasına uygulandığında aynı zamanda ses yalıtımına da yardımcı olacaktır.

Yangın gibi olumsuz durumlar karşısında zararın en aza indirilmesinde ya da büyük felaketlerin yaşanmasının önüne geçer. Yangına dayanıklı olan alçıpanların kullanımı sayesinde yangının başlaması, büyümesi ve yayılması gibi durumların uzun bir süre geciktirilmesi sayesinde gerekli müdahalelerin yapılmasına olanak oluşturur. 

Birçok yapıda zaman zaman deformasyonlar meydana gelebilir ya da yapımı sırasında yeterince dikkat edilmediğinden dolayı düz bir alanın ortaya çıkmamış olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar hem yapısal sorunlara neden olacak hem de göze çirkin görünecektir. Bu gibi sorunlar karşısında da alçıpan duvar giydirme uygulaması kullanılarak sorun ortadan kaldırılarak kusursuz, dalgasız ve hatasız bir alan elde edilmiş olur.

Alçıpan Duvar Çıta Uygulaması

Alçıpan duvar çıta uygulaması sayesinde oldukça dekoratif bir görüntü elde edebileceksiniz. Özellikle son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar dikkate alındığında genellikle güzel görünen çalışmalar tercih edildiğinden dolayı alçıpan duvar kaplama işleminin sonrasında çıta uygulamasını da yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede çok daha şık ortamlara sahip olursunuz.

Stropiyer uygulamaları yaparak odanızı çok daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Alçıpan duvar kaplama Alçıpan çıta ( duvar çıtası uygulaması)

Duvar Çıtası Uygulama Alanları

 • Tv ünitesi arkası
 • Koridor ve antre alanları
 • Tavan köşelerine ve orta kısımlara
 • Aynalık çevresi
 • Yemek masa arkası
 • Yatak başlığı arkası
 • Ofis masa arkası
 • Bütün duvarlara uygulanabilmektedir.

Alçıpan Duvar Çıtası Nasıl Uygulanır?

 1. İlk olarak çıta uygulanacak alanın temiz, düz ve boyanmamış olması gerekmektedir. 
 2. Daha sonra işaretleme yapılarak uygulamaya başlanır. Bu işaretlemeyi özellikle lazerle yapmanız sizin için hatasız bir çalışmanın ortaya çıkması konusunda yardımcı olacaktır.
 3. Çıta köşeleri ölçüme uygun olacak şekilde kesilir. Köşelerin oldukça dikkatli bir şekilde kesmeniz gerekir. Çünk tüm çalışmayı gösterecek kısım burasıdır ve 45 derece olması gerekmektedir. 
 4. Kesilen alçı çıtalar yaklaşık olarak 5 dakika kadar suda bekletildikten sonra saten alçı sürülerek işaretin olduğu kısma doğru bir şekilde yapıştırılır. 
 5. Yapıştırma işleminde zaman zaman taşmalar oluşabilir. Bu taşmaların nemli bir süngerle silinmesi gerekecektir.
 6. Çıta uygulamasında kuru alçı kullanıyorsak gün içinde boyama işlemine geçilebilir fakat yaş alçı kullanıyorsak doğrudan boyama işlemine geçilmez. Bunun için en az 2 gün beklemeniz gerekecektir. Kurumanın ardından boya badana yapabiliriz.

Poliuretan ve Ströpiyer Çıta Nasıl Uygulanır?

Poliüretan çıta uygulaması için en iyi kararın verilebilmesi için uygulamanın yapılacağı mekanın genişliğinin biliniyor olması gereklidir. Poliuretan Çıtaların genişliği, Poliuretan bordürün genişliği ve poliuretan kartonpiyerin genişliği görünümde oldukça büyük etki oluşturacağı için doğru karar verilmesi gerekecektir.

Mesela çok büyük ve geniş bir mekana küçük ebatlarda çıta uygulaması yapmak çok sevimsiz bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı kullanılacak olan çıtaların hangisi olacağıyla ilgili olarak doğru karar alınması da oldukça önemlidir. Bu sayede daha şık bir görünüm elde edilebilecektir. Bununla birlikte Ströpiyer çıta uygulaması da yine benzer şekilde uygulanarak kullanılmaya başlanabilir.

 1. Uygulamaya başlamak için ilk olarak ölçüler alınır.
 2. Sonrasında lazer yardımıyla uygulanacak alan işaretlenir.
 3. Çıta köşeleri için dikkatli bir kesim yapılmalı ve gerekirse çıta köşesi kullanılmalı.
 4. Silikon ya da hızlı yapıştırıcı kullanılarak çıtanın duvara yapıştırma işlemi yapılır.
 5. Özellikle ek yerlerine zımpara uygulaması yapılır. Bu alanlardan çıkan yapıştırıcıların temizlenmesi sağlanarak leke oluşan yerler macunla kapatılır.
 6. Daha sonra astar atılarak boyama öncesinde 1 saat kadar beklenir.

Boya badana işlerinizi kurumanın ardından gerçekleştirebilirsiniz. Doku Yapı dekorasyon profesyonel alçıpan dekorasyon ustanız olarak yanınızda olmaktan onur duyar.

Daha fazla alçıpan dekorasyon için pinterest sayfamıza bakabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir