Alçıpan Bölme Duvar

alçıpan bölme duvar

Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan dekorasyon son dönemde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pratik yapısı ve ekonomik fiyatlarıyla insanların sıklıkla tercih ettiği alçıpanlar, birçok amaç için kullanılabilmektedir. Özellikle son dönemde dekorasyon amacıyla kullanılmaya başlayan alçıpan uygulamaları ev, işyeri ya da ofis fark etmeksizin her mekanda kullanabilme imkanı sunmaktadır.

Alçıpan uygulamaları aynı zamanda farklı alanların ortaya çıkarılması için de kullanılabilmektedir. Bunun için alçıpan bölme duvar uygulaması yapılarak gerekli olan alanın ortaya çıkartılması sağlanmaktadır. Özellikle çok büyük olmasından dolayı kullanışsız olan mekanların daha kullanılabilir boyutları dönüştürülmesine yardımcı olan alçıpan bölme duvar, insanların daha rahat hareket etmesine imkan sağlamaktadır.

Bununla birlikte kendinize ait bir alanın oluşturulmasını da sağlayabilme imkanı elde etmiş olursunuz. Normal mimari yapıda uygulanan duvarla aynı görünüme sahip olan bu uygulama, daha hafif ve pratik olduğu için istenilen yerde kullanılması da mümkün olmaktadır.

Kullandığınız alanda alçıpan duvar uygulamasının yapılmasını istiyorsanız gerekli ön çalışmaların yapılmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için mekanın nasıl görünmesini istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz. Alçıpan duvar uygulaması her ne kadar pratik bir uygulama olsa da kesinlikle bu işte profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Bundan dolayı bu alanda yeterince deneyimi olan ve profesyonel hizmet verenlerle çalışmaya başlamalısınız.

Alçıpan bölme duvar uygulaması, stropiyer uygulama duvarı
Alçıpan bölme duvar uygulaması, stropiyer uygulama

Alçıpan Bölme Duvar Nasıl Yapılır?

Alçıpan bölme duvar nasıl yapılır?” sorusuna cevap verirken aynı zamanda bu konuda bazı uyarılarımız da olacaktır. Bunun için ilk olarak kesinlikle bu alanda hizmet veren profesyonel kişilerle çalışmalısınız.

Bu konuda profesyonel kişiler, ilk olarak mekana gelerek yapısını inceleyecektir. Bunun sonrasında yaptırılması istenen alçıpan duvar uygulamasının nasıl olması gerektiğine karar verilecektir. Bu kararın alınmasının ardından ise kullanım amacına göre uygulanacak olan panelin seçimi yapılır. Bununla birlikte uygulama için hayati önem taşıyan ölçü alma işlemine geçilecektir. Ölçü alma işlemi oldukça hassas davranılması gereken bir durumdur. En ufak hatada dahi büyük sorunların ortaya çıkması mümkün olacağı için ölçünün dikkatli bir şekilde alınması gerekecektir.

Normal şartlarda inşaat alanında duvar yapılırken zeminden başlanmaktadır. Alçıpan duvar uygulamasında da yine aynı şekilde zeminden başlanmaktadır. Bunun için ilk olarak zeminde yer alacak iskelet yapısı için gerekli ölçümler alınır ve iskelet yapısı bu şekilde oluşturulur. İskeletin oluşturulması oldukça önemlidir. Çünkü uygulanacak olan duvar, bu iskelete göre şekilleneceğinden dolayı oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekecektir.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra artık zemin iskeleti hazır hale gelecektir. Daha sonra bu iskelet üzerinde matkap kullanarak montaj yapılacak olan deliklerin yerleri işaretlenir. İşaretlenmiş olan iskelet üzerinde daha sonra uygun matkap ucu kullanılarak gerekli delikler açılır. Deliklerin açılması esnasında kullanılacak uca dikkat edilmesi gerekmektedir. Delik açıldıktan sonra dübel kullanılacağından dolayı bu dübele göre uygun bir oranda açılmış olması önemlidir.

Zemin iskeletinde gerekli yerlere delme işlemi başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra zemin iskeleti üzerine sabitlenir. Bunun sonrasında ana iskelet gövdesinin takılması gerçekleştirilir. Bu ana iskelet kısmına alçıpan duvar uygulaması yaslanacağından dolayı dikkatli olunmalıdır. Bu işlem sırasında kesinlikle su terazisi kullanarak tavandan tabana doğru dik bir açı elde edilmelidir. Bu sayede ana iskeletin yerleştirme işlemleri de tamamlanmış olur.

Doğru açı bulunduktan sonra zemin iskeletinde yapıldığı gibi bunda da ölçüye uygun olarak kesme işlemleri gerçekleştirilir. Sonrasında ise matkap kullanarak hem uygun alanlara vida yerleri açılır hem de zemin iskeletinde dübellerin geçeceği kısımlar işaretlenmiş olur. Sonrasında ise uygun bir matkap ucu kullanılarak delme işlemine geçilir.

Bu işlemin sonrasında ise artık montaja başlanır ve iskelet yapısı zemine yerleştirildikten sonra sabitlenir. Bu aşamada kullanılacak malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Eğer kalitesiz malzemeler kullanılarak iskelet yapısı oluşturulduysa ilerleyen aşamalarda duvarda gevşeme ya da sallanma gibi sorunlar ortaya çıkabilecektir. İskelet ilk olarak zemine daha sonra ise tavana sabitleştirilerek, iskelet montajının sonuna gelinir.

Ana iskelet gövdesi hazırlandıktan sonra bu iskelet yapısını güçlendirmek için araya destek profilleri yerleştirilir. Bu sayede daha sağlam ve kullanışlı bir yapının ortaya çıkması sağlandığı gibi aynı zamanda daha dayanıklı bir hale gelmesi sağlanır. Genel olarak 120 cm genişliğinde olan bir panel için 40 cm aralıklarla destek profillerinin yerleştirilmesi sağlanır. Bu profiller dik ve yatay olacak şekilde yerleştirilerek yapının tamamen sağlam olması sağlanır. 

İskelet oluşturulduktan sonra alçıpan panellerin sabitleme işlemine geçilir. Alçıpan paneller vidalar yardımıyla bu iskelet üzerinde sabitlenir. Bu sabitleme işleminden önce aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı için de çalışmalar yapabilirsiniz. Alçıpan sabitleme işlemine geçmeden önce profil aralarına ısıcam yerleştirerek gerekli olan yalıtımın elde edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem ses hem de ısı yalıtımı elde etmiş olursunuz. Bu işlemlerin sonrasında gerekli olan rötuş işlemleri ve son dokunuşlar yapılarak işlem sona erdirilir.

Alçıpan Bölme Duvar Fiyatları 

Alçıpan bölme duvar fiyatla ile ilgili olarak belirli bir fiyat tarifesini ifade etmemiz mümkün değildir. Bu tür çalışmalarda genellikle farklı etmenler bulunduğundan dolayı belirli bir fiyat aralığı ifade edilmesi de mümkün değildir.

Özellikle uygulamanın yer alacağı mekanın boyutlarının tespit edilmesi gerekmekte olup büyüklük ve küçüklüğüne göre oldukça farklı fiyat aralıkları ortaya çıkabilecektir.

Boyutun belirlenmesi de fiyatın tespiti için oldukça yeterli bir kriter olmayacaktır. Alçıpan duvar uygulamalarında kullanılan malzemelerin kaliteleri de fiyatta ciddi etkiler oluşturan etmenlerin başında gelmektedir. Çeşitli kalitelerde bulunabilen ürünlerin tercih edilmesi ile fiyatın değişmesi mümkündür.

Bundan dolayı birçok malzemenin fiyat farkının ortaya çıkacağı ve bunun toplam fiyat üzerinde etkili olacağı bilinmelidir. Duvar uygulaması gibi ciddi bir uygulama için malzeme temini noktasında oldukça hassas davranmanız sizin yararınıza olacaktır.

Özellikle alçıpan bölme duvar çalışması yaptırılırken kullanılacak malzemelerin kaliteli olması konusunda hassas davranmanızı öneriyoruz. Yapımından sonra, bilinen duvar fonksiyonunda kullanılacağından dolayı kalitesiz malzemelerin tercihi sonucunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilecektir. Bundan dolayı bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için kaliteli malzeme kullanımından ödün vermemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca alçıpan duvar uygulamasında ses ve ısı yalıtımının uygulanıp uygulanmayacağı da fiyatı belirleyen diğer bir etmendir. Birçok kişi alçıpan duvar uygulaması yaptırdıktan sonra ses ve ısı yalıtımına ihtiyacının olmadığını belirterek sadece alçıpan kapatma işlemi yaptırmaktadır. Bununla birlikte özellikle bu konuda hassasiyet gösteren, ses ve ısı yalıtımı noktasında talepleri bulunan kişilerde bu çalışmaları yaptırarak fiyatı yükseltebilmektedir.

Genel olarak bakıldığında ilk yapım aşamasında ses ve ısı yalıtımı uygulaması her ne kadar fiyat farkına neden olsa da uzun süreli kullanımlarda kendi kendini amorti edecektir. Özellikle ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlayarak burada harcadığınız paranın amorti edilmesini sağlayacak hatta belki de kara bile geçen bileceksiniz.

Bu gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda alçıpan duvar uygulamaları için kesin bir fiyat ifade etmemiz mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte bu uygulamayı yaptırmaya karar vermenizin ardından profesyonel destek sağlayan kişiler ile iletişime geçerek, gerekli ölçüleri aldırıp fiyatlandırma yaptırmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Daha fazla alçıpan bölme duvar için pinterest sayfamıza bakabilirsiniz.

Alçıpan bölme duvar için bizi arayabilirsiniz.

Yazımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Reddit
Tumblr
Digg
StumbleUpon
Mix
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir